NORWOOD s.r.o., Dobranov 149, 470 01, Česká Lípa
+420 777 974 720    

OSB desky jako součást venkovní omítky

Aktuality

Základní fakta 

V současnosti není problémem nakoupit si všechen potřebný materiál a pustit se do úprav vaší stavby téměř okamžitě. Bohužel se často stává, že stavitelé nejdříve budují a s příchodem prvních prasklin na omítce stavby se začínají ptát, kde se stala chyba.

OSB deska je jako stavební materiál primárně určena pro interiér staveb, ale to neznamená, že je není možné použít jako součást fasád. Z převážné většiny je OSB deska tvořena dřevem a není odolná vůči vodě. Je však možné zakoupit typy OSB desek, které jsou odolné vůči vlhkosti nebo je zde nebezpečí narušení struktury desky (tzv. bobtnání) velmi eliminováno. Rozdíl mezi interiérem a exteriérem nemusí tedy pro stavebníka hrát tak významnou roli, pokud zamezí vnikání vlhkosti a hlavně vody.

Otázku omítnutí OSB desek budeme řešit nejčastěji u tzv. provětrávaných fasád. Desky zde plní funkci těsnící (nebo jinak záklopu), kdy drží na místě námi zvolený tepelně izolační materiál. OSB desku je samozřejmě nutné omítnout a zde nastává rozpor. Někteří odborníci tvrdí, že je možné omítnutí přímo na OSB desku, jiní říkají, že vzhledem k vysokým dilatačním změnám je nutné umístění další tepelně izolační vrstvy, která tyto změny vyváží.

 

Správný postup

Nejdříve je nutné napenetrovat OSB desku kvalitní penetrací. Na trhu se jich nachází celá řada (při výběru pamatujte, že OSB deska je nesavým materiálem – může to znít překvapivě, ale je to tak). Pro penetraci můžeme doporučit kupříkladu tyto výrobky: Weber.favo haft od společnosti Weber (disperzní penetrační nátěr), Ceresit CN 94 (impregnuje i proti vlhkosti) od společnosti Ceresit či Botament D 15 (klasický kontaktní nátěr).

Na vrstvu penetrace nyní přijde vrstva lepidla (kupříkladu od společností BASF nebo Cemix), do které je vtlačena perlinka. Pro dosažení požadované trvanlivosti je nutné perlinku opatřit ještě druhým nátěrem lepidla. Pozornost věnujte spárám a nárožím. Ty jsou nejčastěji náchylné k případným prasklinám a je nutné je vyztužit. Pásy perlinky tedy zajistíte tyto problematické oblasti a až poté pokládáte sítě celoplošně.

Lze očekávat, že OSB desky budou v průběhu roku pracovat a spáry budou vystaveny zatížení, které by mohlo ve výsledku vést k prasklinám. Doporučujeme tedy zvážení umístění vrstvy 25 až 30 mm pěnového polystyrénu. Síťka ve spojení s polystyrénem umožňují OSB deskám pracovat a mírná dilatace již není problémem.

 

Informace ze stránek: http://www.avydon.cz/venkovni-omitka-na-osb-desky

Icona Capital s.r.o.adSYSTEMRimado s.r.o.